Willkommen in Berlin – witamy w Berlinie

25 marca 2024 r. klasa 2g wraz z kilkorgiem uczniów z równoległych klas i opiekunami – wychowawcą Adrianą Gatlik-Przytułą, Justyną Maśkiewicz, Magdaleną Falkowską – udała się na czterodniową wycieczkę do Niemiec.

Pierwszego dnia dotarliśmy do Pniewa, tuż przy granicy polsko-niemieckiej, gdzie zwiedzaliśmy MRU – Międzyrzecki Rejon Umocniony – system umocnień o długości 50 km, stworzony przez Niemców w latach 1934-1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy. Znajduje się tam Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Przemierzając ukryte na głębokości 30 m pod ziemią tunele i schrony bojowe poznaliśmy historyczny kontekst tego miejsca i podziwialiśmy pozostające jeszcze w stanie hibernacji nietoperze.

Kolejnym miejscem, do którego dotarliśmy był Poczdam, gdzie odwiedziliśmy Pałac Cecilienhof – miejsce konferencji poczdamskiej, oraz przepiękny kompleks pałacowo-parkowy Sanssouci  – letnią rezydencję króla Prus – Fryderyka Wielkiego i miejsce jego pochówku. Niedosytem może być wczesna wiosenna pora i brak bujnej roślinności, która jest niewątpliwie atutem tego miejsca.

Trzeciego dnia doświadczyliśmy przemarszu przez Berlin – od Muru Berlińskiego, przez Plac Poczdamski, Wyspę Muzeów z Katedrą Berlińską, do Bramy Brandenburskiej, Reichstagu i Pomnika Pomordowanych Żydów Europy. Znalazł się czas na zakup pamiątek i krótki pobyt w Muzeum Volkswagena. Berlin pożegnaliśmy wizytą w Muzeum Techniki.

Ostatni dzień spędziliśmy na dobrej zabawie i kąpieli w Tropical Islands pod Berlinem. Wieczory pełne śmiechu, rozmów i emocji, również tych związanych z awansem polskich piłkarzy do Mistrzostw Europy, dały nam okazję do lepszego wzajemnego poznania.

wychowawca  – p. Adriana Gatlik-Przytuła

wideo – 2g w Berlinie 1

wideo – 2g w Berlinie 2

Skip to content