Łączy nas pamięć – akcja Żonkile w Budowlance.

„Czasem wiatr z domów płonących

Przynosił czarne latawce”…

(Czesław Miłosz, Campo di Fiori)

 

 

Z okazji 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim nasza szkoła włączyła  się w społeczno-edukacyjną akcję Żonkile. Warunkiem wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu było zgłoszenie się organizatorów na szkolenie zorganizowane przez warszawskie Muzeum Polin.

Muzeum przygotowało i udostępniło dla nauczycieli i uczniów materiały dydaktyczne, w tym: filmy, scenariusze lekcji, plakaty, szablony żonkili z instrukcją ich wykonania.

W ciągu dwóch tygodni poprzedzających rocznicę klasy przygotowywały papierowe żonkile według udostępnionego szablonu. Drzwi do sal lekcyjnych zostały ozdobione plakatami „Łączy nas pamięć” – bierzemy udział w akcji Żonkile oraz żonkilami w wymiarze XXL.

W czytelni biblioteki,  internacie i w holu szkoły zostały wyeksponowane duże wystawy o powstaniu w getcie warszawskim i wystawy książek związanych z Holocaustem. O akcji zostali poinformowani nauczyciele, wychowawcy internatu, pracownicy przez e-dziennik.

19 kwietnia uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi od rana nosili przypięte żonkile. W czytelni biblioteki wybrane klasy zapoznały się z prezentacją multimedialną o getcie warszawskim oraz filmami edukacyjnymi udostępnionymi przez Muzeum Polin. W dniach poprzedzających akcję uczniowie na lekcjach oglądali  film „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Sądzimy, że taka akcja jest wartościową lekcją historii, uczy empatii, współodczuwania. Naszym obowiązkiem jest pamięć o tych wydarzeniach!

Szkołę do akcji zgłosiły panie Danuta Nowasielska i Marta Paszkiewicz.

Skip to content